Kriolipoliza Cosmed24
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Kriolipoliza- bezpieczny zabieg modelujący sylwetkę

Jednym z najnowocześniejszych zabiegów jakie mają na celu między innymi redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, jest jej rozbijanie z użyciem niskich temperatur. Jednym z takich zabiegów jest kriolipoliza, która likwiduje komórki tłuszczowe, co wielokrotnie zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Kriolipoliza rewelacyjnie sprawdza się w redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej. Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat tego wyjątkowego zabiegu na ciało?

Zabieg kriolipolizy – kiedy go zastosować?

Odchudzanie zimnem – tak można nazwać zabieg kriolipolizy, który znany jest w kosmetologii od wielu lat. Niskie temperatury wykorzystywane są m.in. w leczeniu reumatyzmu, a także zmian skórnych. Warto również pamiętać, że to właśnie medycyna estetyczna najczęściej korzysta z dobroczynnych właściwości zimna w celu redukcji tkanki tłuszczowej.

Niska temperatura pozwala na nieoperacyjne niszczenie komórek tłuszczowych w celu modelowania sylwetki i wybranych partii ciała.

Kriolipoliza, czyli metoda, która pozwala na zadbanie o wygląd swojego ciała, została stworzona na początku XXI wieku przez dwóch amerykańskich lekarzy. Zabieg ten polecany jest właściwie dla każdego, kto chce zadbać o swoją urodę, a także zamierza uporać się z nadmiernymi kilogramami.

Kriolipoliza na czym polega?

Kriolipoliza przeprowadzana jest w gabinetach medycyny estetycznej. To zabieg do którego wykorzystywane są różne urządzenia. Jednak zasada ich działania zazwyczaj jest taka sama.  W miejscu przyłożenia głowicy skóra jest zasysana,  następnie ta część ciała zostaje schłodzona do temperatury sięgającej od około 5 stopni Celsjusza do około -10 stopni Celsjusza. To właśnie niska temperatura sprawia, że komórki tłuszczowe ulegają zniszczeniu, a w efekcie dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej.

Jednocześnie sąsiednie tkanki takie, jak skóra czy mięśnie oraz naczynia krwionośne i nerwy obwodowe będą odporne na działanie tej niskiej temperatury. To więc oznacza,  że podczas zabiegu i po nim nie zostaną one naruszone. Po zabiegu tłuszcze zostają uwolnione ze zniszczonych komórek tłuszczowych, a następnie przedostają się do krwiobiegu. Stamtąd szybko trafiają do wątroby, gdzie zostają metabolizowane, a następnie naturalnie wydalone z organizmu.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Pojedynczy zabieg wykonywany w profesjonalnym gabinecie trwa zwykle od 30 do 60 minut. To właśnie w tym czasie skóra, która poddawana jest zabiegowi pokrywana jest specjalistycznym żelem, który ma za zadanie przewodzić zimno.

Następnie do tego miejsca przykładana jest głowica urządzenia, która ma za zadanie zasysać i jednocześnie chłodzić skórę. Temperatura, która zostaje osiągnięta przez tkanki jest stale monitorowana,  a jest to możliwe dzięki czujnikom wbudowanym w urządzenie. Po około 3 dniach od zabiegu w organizmie w tkance tłuszczowej rozpoczyna się kontrolowany proces zapalny komórki. W tym czasie zostaną one uszkodzone, a następnie naturalnie wydalone z organizmu.

Kriolipoliza – efekty

Wiele osób zastanawia się, czy kriolipoliza jest tak samo skuteczna, jak na przykład tradycyjna liposukcja. Jednak warto pamiętać, że kriolipoliza jest nieco innym zabiegiem niż liposukcja wykonywana chirurgicznie. Jego zdecydowaną zaletą, jest to, że zabieg jest bezinwazyjny, dlatego nie wymaga podania narkozy ani okresu bolesnej rekonwalescencji. Ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań jest znacznie mniejsze. W miejscach przyłożenia głowicy mogą powstać dorbne zaczerwienienia bądź zasinienia.  Jest to zabieg, który pozwala już za pierwszym razem na zredukowanie nawet 40% tkanki tłuszczowej. Jeżeli pojawia się taka potrzeba kriolipolizę można wykonywać w seriach od dwóch do pięciu zabiegów, które powinny odbyć się w odstępach 6-8 tygodni.

Kriolipoliza daje efekty, które są widoczne już po około 3 tygodniach od jego wykonania. Jednak ostateczny efekt można zaobserwować zazwyczaj po upływie około 6 tygodni. Przez ten czas komórki tłuszczowe zostają zniszczone i rozpadają się, a następnie są usuwane z organizmu i nie podlegają one procesowi regeneracyjnemu. To więc oznacza, że obszar ciała, który został poddany zabiegowi zostaje wyszczuplony, co jest widoczne już po kilku tygodniach.

Warto również pamiętać, że zabieg jest efektywny pod warunkiem prowadzenia zdrowego stylu życia oraz stosowania odpowiedniej diety. Aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie mogą znacznie przedłużyć utrzymywanie się efektu wyszczuplenia sylwetki.

Kriolipoliza-  ile zabiegów?

Wiele osób będzie zastanawiać się, ile zabiegów należy wykonać, aby w pełni móc zobaczyć efekty, jakie daje zabieg kriolipolizy. Im większe działanie zimna zastosowane na skórze, tym bardziej widoczne stają się efekty.

Pierwsze efekty kriolipoliza może dać nawet już po pierwszym zabiegu, warto jednak zdecydować się na wykonanie serii nawet 5 zabiegów.

Kriolipoliza – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że kriolipoliza jest zabiegiem wykorzystującym działanie zimna, do którego wykorzystuje się przyłożenie głowicy do określonego obszaru ciała. Jest to zabieg, który zazwyczaj wykonuje się w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Nie ma on jednak żadnego wpływu na defekty, które powiązane są z nadwagą, np. pojawiających się przy niej rozstępów. Przy problemach tego rodzaju najlepiej zdecydować się na dodatkowe wspomaganie ze strony medycyny estetycznej.

Zabieg ten nie powinien być przeprowadzony w przypadku dużej otyłości. Zbyt duże nagromadzenie tłuszczu uniemożliwia prawidłową pracę urządzenia do kriolipolizy.  Zabieg również nie powinien być wykonywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Lepiej również ustalić sobie datę na zabieg,  która nie wypada w czasie menstruacji.

Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zabiegu są również stany zapalne skóry, infekcje, otwarte rany, a także miejscowe zaburzenia krążenia, zaawansowana cukrzyca u osób starszych, czy choroby wątroby.

Kriolipoliza zalecenia do zabiegu

Zabieg kriolipolizy polecany jest dla osób, które mierzą się z problemem miejscowego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Dzięki temu możliwe jest wyszczuplenie brzucha, talii, boczkówramion, karku, pośladków i ud.

Kriolipoliza – jakie urządzenia?

Kriolipoliza jest rewelacyjna przy połączeniu jej z działaniami odchudzającymi – ćwiczeniami fizycznymi i zdrową dietą. To nieinwazyjna metoda, która skutecznie redukuje tkankę tłuszczową, dzięki temu że powoduje ona miejscowe zamrażanie tłuszczu.

Jak wykazały badania, podskórna tkanka tłuszczowa jest niezwykle wrażliwa na działanie zimna, to oznacza, że dzięki niemu możliwe jest emitowanie wprost do tych komórek czynnika, który doprowadza do ich obumarcia.

Co ciekawe, po takim działaniu tkanka tłuszczowa rozpada się, a następnie zostaje wydalona z organizmu. Do wykonywania tego zabiegu można wykorzystać wielofunkcyjne urządzenie do kriolipolizy wyposażone w 2, 4 lub więcej głowic.