cążki do skórek
Ewa Flisowska
Absolwentka studiów licencjackich Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, specjalizuje się w zabiegach na urządzeniach Hi-Tech, szczególnie w terapiach laserowych. Zwolenniczka technik łączonych w terapiach skóry. W Cosmed24 zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu urządzeń kosmetycznych oraz sprzedażą urządzeń do gabinetów kosmetycznych. Jej pasją jest motoryzacja i podróże.

Jakie cążki do paznokci wybrać w gabinecie?

W każdym profesjonalnym salonie kosmetycznym, w którym wykonuje się zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp, bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi zabiegowych. Rynek kosmetyczny oferuje niezliczoną ilość akcesoriów do wykonywania manicure i pedicure. Należy pamiętać, że gabinety kosmetyczne powinny być wyposażone w produkty najwyższej jakości, tak aby usługi były świadczone na najwyższym poziomie.

Jest jednak spora liczba osób, które zabiegi pielęgnacyjne paznokci wolą wykonywać w zaciszu domowym. Należy pamiętać, że profesjonalne narzędzia, w które wyposażone są gabinety, sprawdzą się również w warunkach domowych. Wybierając narzędzia do użytku domowego, również powinniśmy stawiać na produkty wysokiej jakości.

Narzędzia kosmetyczne do paznokci

Do pielęgnacji paznokci używa się różnych narzędzi i akcesoriów. Te jednorazowe, jak pilniczki czy bloczki bardzo łatwo dobrać. Więcej uwagi należy poświęcić, przy wyborze pozostałych narzędzi, takich jak cążki do skórek, cążki do paznokci, nożyczki czy kopytka. Obecnie większość takich narzędzi jest wykonana ze stali nierdzewnej, natomiast nadal można spotkać narzędzia wykonane z materiałów kiepskiej jakości.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych produktów: przybory i akcesoria kosmetyczne.

Jakie cążki do skórek wybrać?

Jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych w zabiegach manicure i pedicure, są cążki do skórek. Wycinanie skórek jest jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji paznokci, szczególnie przed wykonaniem manicure lub pedicure hybrydowego. Nadmiar skóry na płytce paznokciowej sprawia, że paznokcie wyglądają mniej estetycznie. Dodatkowo wpływa to na trwałość wykonanego zabiegu.

Cążki do skórek charakteryzują się ostro zakończonymi końcówkami tnącymi. Należy jednak pamiętać, że cążki dostępne na rynku różnią się od siebie, dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić ich właściwości.

Zobacz ofertę Cosmed24: profesjonalne cążki do skórek i paznokci.

Z jakiego materiału powinny być wykonane profesjonalne cążki?

Cążki powinny być wykonane z materiału trwałego, odpornego na korozję i uszkodzenia mechaniczne, łatwego w czyszczeniu i co najważniejsze – możliwego do dezynfekcji i sterylizacji. Najlepsze cążki są wykonane z nierdzewnej stali chirurgicznej. Obecnie każde profesjonalne cążki wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nadają się do długotrwałego użytku oraz sterylizacji w autoklawie.

Ostrze cążek

Przy wyborze cążek, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ostrze. Profesjonalne cążki posiadają ręcznie szlifowane krawędzie, dzięki czemu ich używanie pozwala na precyzyjne obcinanie skórek bez wyrywania. Dodatkowo obie części ostrza powinny się ze sobą łączyć – nie mogą występować między nimi odstępy.

Bardzo ważnym elementem przy wyborze cążek do skórek jest kształt ostrza oraz długość ostrza. Najczęściej spotyka się takie w przedziale 3-7mm. Najbardziej precyzyjne cążki to te posiadające ostrze o długości 3mm – niewielka powierzchnia pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Do opracowania większych powierzchni, zaleca się użycie cążek o długości ostrza 5 lub 7 mm.

Ramiona cążek

Producenci cążek dostosowują nie tylko długość ostrza ale również długość ramion. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ każda dłoń jest inna i dzięki takiemu rozwiązaniu, można dopasować cążki do własnych potrzeb.

Warto również zwrócić uwagę na to, że siła nacisku na skórki jest zależna od długości ramion cążek. Przekłada się to na skuteczność cążek przy wycinaniu skórek.

Istotnym elementem jest sposób łączenia ramion cążek. Na rynku możemy znaleźć cążki posiadające pojedynczą sprężynę łączącą lub takie z podwójną sprężyną. Najpopularniejsze cążki to te zawierające podwójną sprężynę – dzięki temu rozwiązaniu praca cążkami jest łatwiejsza, ramiona solidnie się trzymają i zmniejsza się ryzyko przypadkowego złożenia się cążek.

Dodatkowe zapięcie

Inwestując w dobre cążki do skórek lub cążki do paznokci, warto wybrać te, które będą posiadały dodatkowe zapięcie. Jest to osłonka, którą nakłada się na ostrza po zakończonej pracy. Jest to bardzo istotny element, ponieważ zmniejsza szansę na uszkodzenia mechaniczne w razie ewentualnego upadku.

Jakie cążki do paznokci?

Kolejnym narzędziem, które jest często używane w salonach kosmetycznych to profesjonalne cążki do paznokci. Na rynku dostępne są klasyczne, umożliwiające skrócenie paznokci o różnej grubości, jak i specjalistyczne, przeznaczone do usuwania wrastających paznokci. Jest to narzędzie, które najczęściej pojawia się w salonach kosmetycznych, natomiast nawet w warunkach domowych pozwoli na zadbanie o płytkę paznokcia.

Cążki do paznokci charakteryzują się solidnym wykonaniem. Podobnie jak cążki do skórek, produkuje się je z utwardzonej stali, ostrza są ręcznie szlifowane, można indywidualnie dobrać długość cążek oraz długość ostrza. Wykończenia ostrzy są wydłużone i pochylone, co zapewnia łatwy dostęp do najbardziej problematycznych miejsc. Dzięki zastosowaniu stali chirurgicznej, cążki można bezpiecznie sterylizować w autoklawie.

Mimo wielu podobieństw do cążek do skórek, nie należy stosować ich do usuwania skórek – ze względu na duży rozmiar ostrza, nie nadają się one do precyzyjnego wycinania skórek. Analogicznie, cążki do skórek nie będą się nadawały do skracania paznokci – mają cieńsze powierzchnie tnące, które stosowane na twardą płytkę paznokci może spowodować ich stępienie.

Cążki do paznokci – jak używać?

Wybór odpowiednich cążek to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest, aby wiedzieć, jak używać ich dokładnie, skutecznie i bezpiecznie. O ile wycinanie cążkami skórek jest dosyć prostym zadaniem, o tyle praca na płytce paznokcia jest znacznie trudniejsza. Konieczne jest, aby przed zabiegiem odpowiednio zmiękczyć płytkę paznokcia – wystarczy namoczyć palce dłoni lub stóp w ciepłej wodzie. Praca na zmiękczonym paznokciu będzie dużo łatwiejsza, paznokcie nie stawiają wtedy oporu i łatwo uciąć je jednym ruchem dłoni.

Cążki do zadań specjalnych, czyli cążki do wrastających paznokci

W gabinecie kosmetycznym, szczególnie podologicznym, ważną rolę odgrywają specjalistyczne cążki do wrastających paznokci. Różnią się one od klasycznych cążek do paznokci, szczególnie budową ostrza. Cążki te są cienko i bardzo ostro zakończone, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do wrastającej części paznokcia.

Jak naostrzyć cążki do paznokci

Bardzo ważnym elementem w utrzymaniu cążek jest ich ostrzenie. Tępe ostrza mogą spowodować wyrywanie skórek, co w efekcie prowadzi do powstania ran. Naderwany naskórek jest idealnym środowiskiem do złapania infekcji, dlatego tak ważna jest odpowiednia ostrość cążek. Najlepszym sposobem na ostrzenie cążek, jest oddanie ich do specjalistycznego zakładu, który się tym zajmuje. Ostrzenie domowymi sposobami może spowodować uszkodzenie powierzchni tnącej. Dodatkowo efekt ostrzenia może nie być zadowalający.

Ranking cążek kosmetycznych

Rynek narzędzi kosmetycznych oferuje bardzo szeroki wybór produktów. Decydując się na zakup cążek, koniecznie trzeba określić swoje potrzeby co do produktu. Jakie są najlepsze cążki do skórek? Który produkt wybrać spośród setek dostępnych modeli? W poniższym rankingu przedstawimy kilka najlepszych opcji.

NGHIA Cążki do skórek 4mm

NGHIA Cążki do skórek 4mm

Cążki do skórek wykonane ze stali nierdzewnej inox – odpornej na dezynfekcję i sterylizację. Posiadają ostrze o długości 4mm. Ramiona łączone są podwójną sprężyną.

OMI Cążki do skórek 6mm

OMI Cążki do skórek 6mm

Cążki do skórek wykonane z japońskiej stali kobaltowej. Odporne na dezynfekcję i sterylizację. Posiadają ostrze o długości 6mm. Ramiona długie, posiadają podwójną sprężynę.

SNIPPEX Cążki do paznokci

SNIPPEX Cęgi do paznokci 15cm

Cęgi do paznokci, wykonane ze stali nierdzewnej, umożliwiającej sterylizację. Duże cęgi, w rozmiarze 15cm – solidne i trwałe.

OMI Cążki do wrastających paznokci

OMI 106 Cążki do wrastających paznokci

Specjalnie wyprofilowane ostrza cążek pozwalają na wygodny dostęp do wrastających paznokci. Wyposażone w jedną sprężynę z dodatkową blokadą. Wykonane z japońskiej stali kobaltowej, nadają się do dezynfekcji i sterylizacji.

OMI Cążki do wrastających paznokci

OMI 102 Cążki do wrastających paznokci

Cążki do paznokci z płaskim ostrzem, pozwalają na wygodną i dokładną pracę przy płytce paznokcia. Posiadają satynowe wykończenie oraz pudełkowy przegub, który daje dodatkową siłę na osi.

Podsumowanie

Wybierając narzędzia do pielęgnacji paznokci, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał wykonania i wielkość powierzchni tnącej. Ważne, aby wybrać cążki wykonane ze stali chirurgicznej, które będą trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.