Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
Magister kosmetologii, absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkoleniowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia szkoleń z kosmetyki białej, urządzeń kosmetycznych, urządzeń laserowych, kosmetycznych urządzeń HI-TECH. Specjalista z zakresu kosmetologii profesjonalnej i estetycznej. W Cosmed24 kieruje działem szkoleń oraz prowadzi szkolenia z kosmetologii estetycznej. Jej pasją jest skin coaching, podróże oraz enologia.

Osocze bogatopłytkowe – ratunek dla skóry po zimie

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Okres zimowy przynosi nam za oknem piękny biały krajobraz. Niestety, poza cudownym urokiem białego puchu, w pakiecie często otrzymujemy pogorszenie stanu naszej skóry. Minusowe temperatury, sezon grzewczy a co za tym idzie ogromne ilości smogu – wszystko to negatywnie wpływa na stan naszej skóry. Staje się ona przesuszona, pozbawiona blasku i słabo odżywiona. Wzrasta również jej tendencja do szybszego starzenia się, pojawiają się zmarszczki oraz zwiększa się wiotkość skóry.

Stan skóry w okresie zimowym wymaga specjalnego przygotowania latem, szczególnie przed nadchodzącymi wysokimi temperaturami i silnym promieniowaniem UV. Ważne jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry, dzięki czemu będziemy w stanie zachować
ją w  dobrej kondycji. Nie można zapominać również o tym, że niekorzystne czynniki zewnętrzne będą sprzyjać szybszemu postępowaniu naturalnego procesu starzenia się skóry.  W związku z tym, bardzo ważna jest prawidłowo dopasowana codzienna pielęgnacja, którą warto wspomagać profesjonalnymi zabiegami w gabinetach kosmetycznych.

Prawdziwie rewolucyjnym zabiegiem, który pozwoli nam osiągnąć maksimum efektów jest osocze bogatopłytkowe. Stanowi swojego rodzaju indywidualny eliksir młodości, ponieważ jest otrzymywane z krwi obwodowej pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Osocze bogatopłytkowe jest idealnym zabiegiem silnie regenerującym i naprawczym dla skóry, która w okresie zimowym poddawana jest działaniu negatywnych czynników zewnętrznych.

Osocze bogatopłytkowe PRP ( Platelet Rich Plasma ) jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Znajduje się w nim więcej, niż w tej samej objętości krwi, aktywnych biologicznie płytek krwi ( trombocytów ) i białkowych czynników wzrostu, które odpowiadają za stymulację i przebieg procesów regeneracyjnych i naprawczych w organizmie. Trombocyty i czynniki wzrostu biorą udział w procesach odtwarzania ciągłości tkanek po urazach i uszkodzeniach — to dzięki nim rany szybko zarastają nową tkanką, a obszary zniszczone przez procesy zapalne ulegają regeneracji.

Czynniki wzrostu zawarte w osoczu:

  • EGF(Epidermal Growth Factor) — czynnik wzrostu naskórka — powoduje proliferację, różnicowanie i wydłuża życie komórek naskórka;
  • VEGF(Vascular Endothelial Growth Factor) — czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego — stymuluje mitozę komórek śródbłonka oraz zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych;
  • PDGF(Platelet Derivet Growth Factor) — płytkopochodny czynnik wzrostu — reguluje różnicowanie i podziały komórki oraz stymuluje angiogenezę;
  • TGF(Transforming Growth Factor) — transformujący czynnik wzrostu — kontroluje tempo i różnicowanie komórek, ma działanie przeciwzapalne.

Wszystkie razem, wraz z płytkami krwi, prowadzą do szybkiego i skutecznego odmłodzenia i regeneracji: od poziomu komórek i włókien tworzących strukturę tkanek, aż po unaczynienie. Osocze podane za pomocą iniekcji do skóry właściwej regeneruje starzejące się i uszkodzone komórki tkanki skórnej i podskórnej, oraz stymuluje produkcję nowych tkanek.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym?

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nadaje się tak naprawdę dla każdego rodzaju i problemu skórnego. Rewelacyjnie sprawdza się przy pierwszych oznakach starzenia: przy widocznych bruzdach, zmarszczkach, wiotkościach skóry i ubytkach tkanki. Ponadto, idealnie się sprawdzi w przypadku skór wysuszonych, zmęczonych, odwodnionych , słabo napiętych oraz z niejednolitym kolorytem. Dodatkowym atutem jest wspomaganie działania przy redukcji blizn po trądziku oraz przyśpieszenie regeneracji uszkodzeń skóry po innych zabiegach. Ważnym atutem jest również naturalność produktu – jest to preparat autologiczny, dzięki czemu nie niesie ze sobą ryzyka reakcji alergicznych po podaniu.

Jak często można wykonywać osocze bogatopłytkowe?

W chwili obecnej nie ma jednolitego standardu terapii osoczem bogatopłytkowym. Decyzję o częstotliwości zabiegów podejmuje osoba wykwalifikowana do wykonania zabiegu. Na decyzję wpływa stan skóry przed pierwszym zabiegiem, wskazanie zabiegowe oraz wiek klientki. Najlepsze efekty rewitalizujące przynosi wykonanie osocza bogatopłytkowego w serii  – minimum 3 zabiegi co miesiąc. U osób poniżej 30 roku życia odstęp między zabiegami można rozszerzyć do 3 miesięcy.

Efekty zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Podsumowując, podanie osocza w skórę uruchamia proces, który ma za zadanie stymulację komórek macierzystych do namnażania oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, co doprowadza do regeneracji, odnowy, nawilżenia i odmłodzenia skóry. Seria zabiegowa pozwoli na idealne przygotowanie skóry przed okresem letnim, a także naprawi wszelkie uszkodzenia po niesprzyjającym zimowym okresie.